Historia muzeum szkolnego sięga niemalże początków funkcjonowania szkoły.  Od 1957r. do zbierania pamiątek historycznych dotyczących ziemi twardogórskiej i jej mieszkańców zachęcał nauczyciel    historii i późniejszy dyrektor szkoły mgr Alojzy Zielecki. Udało mu się zgromadzić liczne starodruki, dokumenty, numizmaty, zabytki kultury materialnej a także broń białą. Ze względów lokalowych nie udało się wówczas utworzyć ekspozycji stałej. Nie   powiodły   się   również   próby   zorganizowania   muzeum   regionalnego w zabytkowym poewangelickim kościele w Twardogórze. W roku 1976 dyrektor mgr Stanisław Sawicki podjął decyzję zorganizowania stałej ekspozycji zbiorów. Pracami związanymi z adaptacją pomieszczeń w obecnej sali 37 oraz ekspozycją zbiorów kierował nauczyciel – pasjonat mgr Alojzy Jan Wieczorek. Ekspozycję stałą udostępniono 15 lutego 1977 r. i nadano jej miano Muzeum Szkolnego Ziemi Twardogórskiej. Mgr Alojzy Wieczorek był opiekunem muzeum do 31 sierpnia 2007r. Przez ponad 30 lat pracował nad  wzbogacaniem i opracowywaniem zbiorów  aktywując  przy tym młodzież.  Współpracował z wieloma organizacjami, instytucjami. W VI 1977r. zorganizowano pierwsze uroczyste spotkanie z pracownikami muzeów wrocławskich połączone z prezentacją zbiorów muzealnych ziemi twardogórskiej. W 1993r. ekspozycję udostępniono do zwiedzania uczestnikom sesji popularno-naukowej kończącej obchody 700-lecia Twardogóry. We IX 1995r. ekspozycję zwiedzili także uczestnicy Dolnośląsko-Wielkopolskiego  Spotkania  Regionalnego  zorganizowanego  w naszej  szkole.   W II 1997r.  odbyło  się z kolei konwersatorium animatorów kultury regionalnej województwa wrocławskiego.

W roku szkolnym 1998/1999 zbiory muzealne przeniesione zostały do nowej siedziby (pomieszczenia po poradni psychologiczno-pedagogicznej).

Od IX 2007r. opiekunem muzeum jest mgr Katarzyna Krzywda. W 2008r. szkoła obchodziła jubileusz 60-lecia. Z tej okazji muzeum zostało udostępnione do zwiedzania wszystkim uczestnikom zjazdu. W latach 2009/2010 i 2011/2012 w muzeum realizowane były zajęcia w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. W V 2012r. muzeum udostępnione było do zwiedzania dla mieszkańców miasta.

Zgromadzone zbiory nieprzerwanie służą realizacji edukacji regionalnej, udostępniane są uczniom, służą do organizowania wystaw tematycznych, wykorzystywane są przy pisaniu prac m.in. magisterskich.

 | Author: Katarzyna Krzywda |